Witaminy i suplementy w ciąży – jakie warto przyjmować

W dzisiejszym wpisie chciałabym poruszyć temat związany z przyjmowaniem witamin i suplementów w ciąży. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dla kobiet oczekujących dziecka. Oprócz suplementacji ważna jest oczywiście odpowiednia dieta przyszłej mamy aby maleństwo dobrze się rozwijało. Jakie witaminy przyjmuję w ciąży? Dlaczego wybrałam te a nie inne dostępne preparaty?

Zapraszam na wpis.

Stosowanie kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę

Przed zajściem w ciążę przyjmowałam kwas foliowy, który poleciła mi moja ginekolog. Suplementacja folianów jest niezwykle ważna do prawidłowego rozwoju płodu. Przed ciążą przyjmowałam 400 µg kwasu foliowego raz na dobę.

Witamina D – ważna nie tylko w ciąży

Witaminę D przyjmowałam długo jeszcze przed planowaną ciążą. Nigdy nie kontrolowałam jej poziomu, aż do momentu kiedy zasłabłam. Mój poziom witaminy D był bardzo niski. Lekarz do którego trafiłam od razu podjął leczenie ze zwiększoną dawką, a trwało to mniej więcej rok. Obecnie przyjmuję 4 krople (2000 j.m. witaminy D) dodatkowo.

Witamina D pełni w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Dlatego ważna jest jej suplementacja szczególnie w okresie jesienno-zimowym kiedy dostęp do słońca jest mniejszy niż w okresie wiosenno-letnim.

Witaminę D znajdziemy w tłustych rybach, jajach, mięsie i w tłuszczach mlecznych. Aby zapewnić odpowiedni poziom witaminy D dostarczanej w pożywieniu musielibyśmy zjadać codziennie dużą porcję tłustej ryby. Czasami jest to nie wykonalne.

Mama DHA – kompleksowy suplement diety

Suplement, który poleciła mi moja lekarz prowadząca. Od początku ciąży ważne jest aby dostarczyć odpowiednich składników odżywczych do prawidłowego rozwoju płodu.

Składniki odżywcze jakie znajdziemy w Mama DHA:

  • Kwas DHA (zalecana dawka 600 mg) pozytywnie wpływa na rozwój układu nerwowego i narządu wzroku u dziecka
  • Kwas foliowy (dawka 400 µg) wpływa na prawidłowy rozwój łożyska i płodu
  • Jod (dawka 200 µg) potrzebny do prawidłowej pracy tarczycy
  • Witamina D (dawka 1000 j.m.) dla prawidłowego rozwoju kości oraz prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu odpornościowego
  • Magnez (dawka 200 mg) wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni

Jod – dla prawidłowej pracy tarczycy

Jak już wiecie, choruję od kilkunastu lat na niedoczynność tarczycy i ważne było dla mnie od samego początku aby jak najszybciej zacząć jego suplementację. Przyjmowanie jodu jest istotne przy prawidłowej pracy tarczycy zwłaszcza w ciąży dla prawidłowego rozwoju płodu.

Od razu po potwierdzeniu, że spodziewam się dziecka zapisałam się niezwłocznie do endokrynologa. Pech chciał, że akurat mój lekarz przebywał na urlopie i musiałam udać się do pierwszego, który miał wolny termin. Jeszcze wtedy nie przyjmowałam żadnych witamin oprócz kwasu foliowego i witaminy D. Przepisany jod przyjmowałam tylko przez kilka dni, ponieważ nie było później potrzeby jego suplementacji kiedy zaczęłam przyjmować Mama DHA.

Podsumowanie

Podstawą w ciąży jest odpowiednia dieta ale nie możemy zapomnieć o właściwej suplementacji. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przyjmowanie składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju naszego maleństwa. Przyjmowanie suplementu Mama DHA dostarcza wszystkich potrzebnych nam witamin. Dajcie znać w komentarzach jak wyglądała u Was sprawa suplementacji.

BEGLOSSY Lovely Look (październik 2019)

W najnowszym październikowym BeGlossy znajdziemy aż 7 pełnowymiarowych produktów. Czy zachwyciła mnie jego zawartość? Zapraszam na wpis. SESSIO…

Warto przeczytać również: